VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAIT A OPEN DATA

Volební kalkulačka zaměřená na IT a open data porovnává Vaše názory s názory stran, které kandidují ve volbách 2013 do Sněmovny.

Spustit kalkulačku
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 1/10

Otázka 1 z 10

Daň pro telekomunikační firmy

Daň z příjmu právnických osob je v současné době nastavena na úrovni 19 %. Podle některých návrhů by se u velkých firem v oborech, kde není dostatečná konkurence, měly zvýšit až na úroveň 30 %. Odpůrci namítají, že to firmy přiměje zdražit služby a zvýšení daní tak zaplatí zákazníci.
Daň ze zisku velkých komunikačních firem by se měla zvýšit alespoň na 30 %.
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 2/10

Otázka 2 z 10

Mobilní aukce

ČTÚ v podmínkách aukce na nové mobilní kmitočty zvýhodnil případného nového operátora, pro kterého vyhradil blok v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz. Současní operátoři nesouhlasí – všichni účastníci aukce by podle nich měli mít stejné podmínky.
Český telekomunikační úřad by měl v podmínkách aukce na LTE sítě vyhradit část spektra v pásmu 800 MHz pro nové hráče.
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 3/10

Otázka 3 z 10

Zachování poplatku za prázdná média

Pokud kupujete záznamová média (pevný disk, flash disk, DVD nebo CD), jde určité procento z ceny organizacím zastupujícím práva autorů – např. OSA, Dilia apod. Podle oficiálního vysvětlení jde o „kompenzaci či náhradu za zákonem dovolené užití chráněných autorských děl, a to nejen hudebních.“
Poplatek za prázdná paměťová média by měl být zachován.
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 4/10

Otázka 4 z 10

Data veřejně

Společnost CHAPS má na základě smlouvy s Ministerstvem dopravy výhradní přístup k datům o jízdních řádech. Data pak dále exkluzivně prodává vydavatelství MAFRA. Ministerstvo se na oplátku nemusí o sbírání, zpracování a správu dat vůbec starat. Šetří takový přístup státní peníze, nebo by se měl změnit?
Data vytvářená veřejnou správou by měla být poskytována zdarma a ve strojově čitelné podobě.
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 5/10

Otázka 5 z 10

Garantované připojení k Internetu

V roce 2010 zahrnulo Finsko jako první stát na světě broadbandový přístup k Internetu mezi garantovaná práva občanů. Všichni tamní operátoři tak musí nabízet základní připojení o rychlosti 1Mbps na celém území za jednotnou cenu. V ČR mohou operátoři a ISP nastavovat podmínky čistě podle situace na trhu.
Stát by měl garantovat základní připojení k internetu pro všechny občany.
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 6/10

Otázka 6 z 10

Trestné stahování

Podle současné právní úpravy je stahování pirátského obsahu v České republice legální. Protiprávní je pouze jeho nabízení či sdílení. Tato situace se nelíbí řadě vydavatelů či nakladatelů, kteří usilují o změnu zákonů. Odpůrci namítají: represe nic neřeší, hlavním problémem je nedostupnost digitálního obsahu oficiální cestou.
Stahování "pirátského" obsahu z internetu by mělo být trestné.
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 7/10

Otázka 7 z 10

Otevření datových schránek

Německá obdoba našich datových schránek funguje pod názvem De-Mail a na základě státní akreditace ji provozuje několik soukromých subjektů, které si konkurují cenami i poskytovanými službami. V Česku provoz datových schránek zajišťuje výhradně Česká pošta.
Systém datových schránek by se měl otevřít pro více provozovatelů.
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 8/10

Otázka 8 z 10

Síťová neutralita

Podle současné úpravy má poskytovatel připojení v podstatě volnou ruku v tom, jaké stránky či protokoly bude svým klientům blokovat, nebo které internetové aplikace získají lepší či horší zacházení. Mobilní operátoři tak například plošně omezují rychlosti u P2P sítí. Mělo by to zůstat na jejich zvážení, nebo by si měly být všechny druhy datových toků rovny?
Poskytovatelé připojení k internetu by měli dodržovat tzv. síťovou neutralitu.
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 9/10

Otázka 9 z 10

Přístup na nevhodné weby

Britský premiér David Cameron prosazuje plošné blokování webů, které obsahují dětem nepřístupný obsah. Zájemci o pornografii by si mohli stránky pro dospělé odemknout pouze na základě výslovné žádosti. Měl by se v Česku o ochranu dětí před nevhodným či nebezpečným obsahem postarat stát? Nebo mají tuto zodpovědnost nést rodiče?
Stát by měl omezit přístup k webovým stránkám s obsahem nevhodným pro nezletilé.
 

VOLEBNí KALKULAčKA: IT A OPEN DATAOtázka 10/10

Otázka 10 z 10

Podpora technického vzdělávání

Počet IT odborníků v ČR se podle údajů Českého statistického úřadu za posledních dvacet let více než zdvojnásobil a stále mírně roste. Pokud ale mluvíte s IT firmami, stěžují si, že sehnat kvalitní programátory, kodéry, analytiky či IT manažery je stále problém. Pokud by ale stát měl aktivně podpořit technické obory, musel by zřejmě jiným ubrat peníze.
Technické vzdělávání na středních a vysokých školách by mělo být státem podporováno na úkor jiných oborů.
 
Zpět

VOLEBNí KALKULAčKA 2013Důležité otázky

Vyberte otázky, které jsou pro Vás nejdůležitější. Zpřesníte tím výsledek. Tento krok není povinný a lze přeskočit.