Volební kalkulačka 2016

Měla by se uzákonit možnost celostátního referenda vypisovaného na základě petice.

V ČR je možné vyhlásit celostátní referendum pouze tehdy, pokud o něm rozhodne Parlament. Např. na Slovensku je to možné po shromáždění 350 000 podpisů, v „referendovém“ Švýcarsku je třeba 50 000 podpisů.

Mělo by být zakázáno kouřit v restauracích.

V mnoha zemích se v poslední době rozšířily zákony zakazující kouření v restauracích. Např. v mnoha německých spolkových zemích je to zakázáno, na Slovensku je nutno vyhradit stavebně oddělený nekuřácký prostor.

ČR by měla vystoupit z EU.

ČR je od roku 2004 členem EU. Zastánci argumentují, že členství dává ČR možnost ovlivňovat budoucnost EU a je ekonomicky výhodné, odpůrci upozorňují na ztrátu suverenity ČR. Členem EU jsou všechny sousední státy ČR, mimo EU naopak stojí např. Švýcarsko či Norsko.

Projekt elektronické evidence tržeb (EET) by se měl zrušit.

Elektronická evidence tržeb je zaváděný systém, kdy každý, kdo v ČR prodává za hotové nebo platební kartou, musí informace o každé přijaté platbě okamžitě zaslat přes internet finančnímu úřadu.

V ČR by měla být zakázána stavba mešit.

V ČR nyní stojí několik mešit a jiných muslimských modliteben. Podle zastánců jejich výstavby jde o vyjádření svobody vyznání, podle odpůrců existence mešit v ČR není v souladu s křesťanskou tradicí země.

Mělo by se zavést pravidlo, že státní instituce by měly být rozmísťovány rovnoměrně po celém území ČR.

V ČR je velké množství státních a státem placených institucí v Praze. Naproti tomu v Německu existuje pravidlo, že takové instituce musejí být rozmísťovány rovnoměrně po celé zemi. Podle zastánců to např. podporuje chudší regiony a posiluje nezávislost kontrolních institucí, podle odpůrců to snižuje efektivitu státní správy.

Senát by měl být zrušen.

Při volbách do Senátu je dlouhodobě nejnižší účast (srovnatelná jen s účastí v „eurovolbách“). Podle zastánců Senát plní funkci "pojistky" a pomáhá při vytváření kvalitnějších zákonů, podle odpůrců jde o zbytečnou instituci. Obdoba Senátu existuje v Polsku, např. v Německu jsou „senátory“ zástupci zemských vlád. Na Slovensku a v Maďarsku Senát není.

Soudci by nadále měli být jmenováni do funkce doživotně.

Tzv. druhý pilíř důchodové reformy by měl být opět zaveden.

V roce 2013 byl zaveden tzv. druhý pilíř důchodového systému. Ten umožnil přesun 3 % ze sociálního pojištění a další 2 % ze mzdy do soukromého penzijního fondu. Do 2. pilíře vstoupilo celkem asi 80 000 lidí. Na konci roku 2015 jej parlament opět zrušil.

Povinné přidávání biosložek do paliv by mělo být i nadále zachováno.

V současné době musí výrobci v ČR např. povinně přimíchávat 5 % bionafty do nafty vyrobené z ropy.

Sazba DPH na základní potraviny by měla být nejvýše 10 %.

Sazba DPH na potraviny v ČR 15 %. V Německu je to 7 %, v Polsku 5 % a v Rakousku 10 %. Na Slovensku 20 %.

Národní podnik Budějovický Budvar by měl být privatizován.

Budějovický Budvar je jediný státem vlastněný pivovar v ČR. Budvar je dlouhodobě ziskový.

V ČR by se měl vyzkoušet základní nepodmíněný příjem.

Základní nepodmíněný příjem jsou pravidelné dávky vyplácené všem lidem bez jakýchkoliv podmínek namísto některých sociálních dávek. Zkušebně se zavádí ve Finsku (560€ měsíčně) nebo v holandském Utrechtu (960€).

Měla by se podporovat možnost výuky romštiny jako volitelného předmětu, pokud o ni bude mezi žáky zájem.

V ČR platí zákon, že národnostní menšiny mají právo na výuku ve svém jazyce. Zatímco v ČR fungují školy např. v polštině, romština není v ČR ani volitelným předmětem (mj. nejsou vyškolení učitelé). Např. na Slovensku místy je.

Státní maturita by měla být zachována.

Všechny děti od 3 let by měly mít místo ve veřejné školce nebo jejich rodiče dostat příspěvek na zajištění péče jiným způsobem.

V současné době je nedostatek míst ve školkách a to hlavně ve velkých městech.

Občané by měli mít možnost předložit návrh zákona pomocí petice.

V ČR mají zákonodárnou iniciativu pouze poslanci, vláda, Senát a zastupitelstvo kraje. V řadě zemí mohou navíc občané předložit zákon do Parlamentu přímo, a to pomocí petice.

Na prvních dvou místech kandidátky politické strany by měl vždy být 1 muž a 1 žena.

Část rodičovské dovolené by měla být vyhrazena pouze otci.

Jedná se o způsob, jak motivovat otce - např. 2 měsíce dovolené v prvních 2 letech dítěte spojený s finančním příspěvkem ve výšši mateřské, vyhrazené pouze pro otce. Pokud by ji otec nevyčerpal, tato část by nepříslušela ani matce.

Vláda by měla platit zálohu alimentů na děti za neplatící rodiče.

Jde o návrh, že by alimenty (výživné) v případě nutnosti zaplatila vláda a poté je sama vymáhala na neplatícím rodičovi.

Pokuty za dopravní přestupky by měly odpovídat výši přijmů řidiče.

Ve Finsku nebo Švýcarsku se pokuty za dopravní přestupky určují v % z příjmů řidiče, aby trest byl citelný pro všechny řidiče obdobně.

Pěstovat konopí (marihuanu) pro vlastní potřebu by mělo být legální.

V současnosti je v ČR pěstování konopí (marihuany) v malém množství přestupek, v množství větší než malém potom trestný čin.

V ČR by měl být zaveden trest smrti.

V ČR a v řadě dalších evropských zemí je nyní trest smrti nepřípustný. Podle jeho zastánců pomáhá díky své odstrašující funkci snižovat kriminalitu, podle odpůrců je nemorální a hrozí jeho zneužití a justiční omyly.

Homosexuální páry by měly mít možnost adoptovat děti.

Ústavní soud nyní rozhodl, že v ČR může adoptovat dítě i homosexuál žijící v registrovaném partnerství, druhý partner ale nebude mít k dítěti žádná rodičovská práva. Adopce homosexuálními páry je legální např. v Nizozemí, ve Švédsku či v Norsku.

Interrupce by měla být zakázána až na výjimečné případy, jako je znásilnění či ohrožení života matky.

Interrupce na žádost matky je v ČR možná stejně jako např. na Slovensku, v Rakousku či na Ukrajině. V Polsku je naopak zakázána až na určité výjimečné případy. Podle zastánců je právo na potrat základním právem ženy, podle odpůrců je nemorální.

Zaměstnaní lidé v předdůchodovém věku by měli být daňově zvýhodněni.

Mladí do 25 let a potom lidé nad 55 let mají v ČR nejvyšší míru nezaměstnanosti.

Odměny exekutorům by se měly podstatně snížit.

V současnosti se diskutuje návrh, že by se odměny exekutorům měly snížit zhruba o 1/3.

Zákaz jízdy kamionů by měl být oproti současnému stavu rozšířen.

Na silnicích v ČR platí nyní zákaz jízdy kamionů v neděli odpoledne a večer, např. v Rakousku i v sobotu. Podle zastánců pomáhá toto opatření snížit dopravní zátěž tranzitních obcí, podle odpůrců omezení přepravy zboží snižuje hospodářský růst.

Měla by být zavedena možnost volit po internetu.

Volit po internetu je možné např. v Estonsku. Podle zastánců to usnadňuje účast ve volbách, podle odpůrců počítačové systémy nejsou zcela bezpečné a existuje riziko volebního podvodu.

Prezident by měl být i nadále volen přímo občany.

V ČR byla zavedena přímá volba prezidenta a první taková volba proběhla v roce 2013.

Ministři by měli mít zakázáno vlastnit média.

V současnosti se diskutuje návrh, že ministři by nesměli vlastnit více jak 25% podíl v médiích. Ministr Babiš dnes vlastní několik médií (MF DNES, Lidovky, ...)

Smlouva o "Transatlantickém partnerství pro obchod a investice" (TTIP) mezi EU a USA by měla být v ČR schválena.

Zastánci dohody argumentují, že posílí ekonomiku EU. Kritici varují, že EU ani její členské státy nebudou moci např. účinně regulovat těžbu břidlicového plynu, pěstování geneticky upravených plodin nebo finanční sféru.

Burkini by měly být v ČR zakázány.

Burkini jsou celotělové ženské plavky rozšířené hlavně v islámském prostředí. Některá francouzská města jejich nošení na pláž zakázala, soud tento zákaz zrušil.

Státní podpora žákovských slev ve veřejné dopravě by měla zůstat zachována alespoň na dnešní úrovni.

ČR by měla usilovat o zavedení společné evropské měny (euro).

Eurem se platí ve 3 sousedních zemích - v Německu, na Slovensku a v Rakousku. Nepoužívá se v Polsku. ČR se při přijetí do EU zavázala k přijetí Eura v budoucnosti.

Důležité otázky

Označte otázky, ktoré jsou pro Vás nejdůležitější. Zpřesníte tím výsledek. Tento krok není povinný a můžete ho přeskočit.

Koho zvažujete, že byste volil/a?

Můžete vybrat více kandidátů

Výběr neovlivní výsledky volební kalkulačky, vybrané Vám zvýrazníme

Registrace na Volební kalkulačce

Zaregistrujte se na Volební kalkulačce:

  • Vždy se o nové kalkulačce dozvíte jako první!
  • Registrace je zdarma.
  • Dlouhodobě bojujeme za ochranu osobních údajů, Vaše údaje nikomu nedáme.

logo kohovolit.eu

Volební kalkulačky pro Vás už od roku 2006 vytváří sdružení KohoVolit.eu


Creative Commons BY 4.0 | KohoVolit.eu 2016